4:1 U WROCLAWU

Ruski stroj 'samljeo' blijede Čehe

08.06.2012 u 22:15

Rusi i Česi odigrali su svoju prvu utakmicu na Euru, a u konačnici su igrači Dick Advocaata odigrali puno bolje i zasluženo slavili sa 4:1

Nakon što su u premijernoj utakmici Eura 2012. domaćini Poljaci i Grci odigrali izvrsnu utakmicu i podijelili bodove (1:1), u toj skupini A u nastavku dana susreli su se Česi i Rusi. Utakmica je igrana u Wroclawu, pred prepunim tribinama koje su ipak bile naklonjenije Rusima.

Česi su u prvih par minuta odigrali vrlo dobro, organizirali nekoliko dobrih akcija, a onda neshvatljivo pali. Rusi su uzvratili strašnim presingom, fantastičnom igrom prepunom brzih i točnih dodavanja i prilikama koje je gotovo nemoguće promašiti. U takvoj prezentaciji na nagradu se nije trebalo dugo čekati. U prvih 45 minuta Rusi su dvaput zabili, barem još dvaput promašili ono što je čudo promašiti, i na kraju su Česi na poluvrijeme otišli zapravo sretni jer su gubili samo 0:2.

Početak nastavka donio je dosta radosti za češku reprezentaciju. Premda ponovno uz neuvjerljivu igru, Česi su konačno odigrali jednu dobru, brzu i konkretnu akciju i začas je Pilar bio sam pred ruskim golmanom, a lopta u mreži.

No Ruse to nije obeshrabrilo! Štoviše, nastavili su s izvrsnom igrom, stvarali prilike i da je veliki Aleksander Keržakov zabio barem jednu od nekoliko ludo dobrih prilika, već na isteku sata vremena igre Česi bi bili potučeni do nogu. Ovako su to doživjeli 20-tak minuta kasnije. Keržakov je izašao, Pavljučenko ušao i u narednih 10 minuta prvo asistirao dvostrukom strijelcu Džagojevu, a onda i sam zabio lijep gol za vodstvo 4:1.

Do kraja utakmice apsolutno se ništa u prezentaciji jednih i drugih nije promijenilo. Česi su bili indiferentni, slabi, loši, dok su Rusi na krilima visokog vodstva sve više stiskali prema legendarnom golmanu Čechu. No do kraja ipak nisu postigli i peti pogodak.

Rusi su, dakle, pokazali svijetu da ona visoka i uvjerljiva pobjeda od 3:0 kontra Italije nije bila slučajnost. Riječ je o izuzetno čvrstoj i uigranoj reprezentaciji koja ima velik broj strašnih individualaca koji sami mogu riješiti utakmicu. Da je, recimo, Keržakov bio raspložen, već sad je možda mogao osigurati naslov najboljeg strijelca Europskog prvenstva.

Iduću utakmicu Rusi će igrati protiv Poljaka, a Česi kontra Grka. Obje utakmice su na rasporedu 12. lipnja.