1:1 U DONJECKU

Razočarenje: Francuzi i Englezi sterilni i blijedi

11.06.2012 u 19:11

Slabašni Englezi i ne baš uvjerljivi Francuzi otvorili su međusobnom utakmicom natjecanje u skupini D, a prema viđenome, 'pijetlovi' su bili puno bliže pobjedi od 'tri lava'. Na kraju je bilo 1:1

Englezi i Francuzi svojom su prezentacijom nogometne vještine vjerojatno najveće razočarenje dosadašnjeg dijela Europskog prvenstva. U Donjecku su međusobnim srazom otvorili natjecanje u skupini D, no osim puno francuskog prtljanja i šetnje engleskih igrača, ljubitelji nogometa nisu vidjeli ništa puno više.

Englezi su najavili da odustaju od svoje uobičajene igre u kojoj upravo oni vode glavnu riječ na travnjaku, a toj taktici pribjegli su ponajprije zbog izostanka ozlijeđenog Franka Lamparda koji nije niti doputovao na Euro, te kažnjenog Waynea Rooneya koji će imati pravo nastupa tek u posljednjoj utakmici Englezu u natjecanju po skupinama. Unatoč tim objektivnim okolnostima teško je i za pretpostaviti zašto je onda izostala ona tradicionalna engleska trka, te trud kojim su 'lomili' suparnika.

Nerijetko su igrači 'tri lava doslovce šetali pored jurećih Francuza, a to što im suparnici nisu već u prvom dijelu 'uvalili' par komada, to je problem koji će izbornik 'pijetlova' morati rješavati u narednim utakmicama.

Ako se Englezi nisu proslavili igrom, nešto slično, ali malo blaže valja ustvrditi i za Francuze. Sve je u njihovoj igri izgledalo kao da ide na silu, nije bilo akcija, obrana je bila relativno solidna, no vezni red i pogotovo napad bili su bezidejni, a trenutak lucidnosti Samira Nasrija spasio je ponos Francuza.

Englezi su poveli u 30. minuti kad je Joleon Lescott zabio nakon jednog 'slobodnjaka' i to je bio, vjerovali ili ne, prvi i jedini udarac u okvir gola Francuza koji su uputili u svih 90 minuta. Srećom po Francuze, Nasri je devet minuta kasnije zabio odmjerenim udarcem s 15-ak metara.

Osim ta dva pogotka gledatelji u Donjecku i pred malim ekranima mogli su vidjeti još nekoliko sramežljivih pokušaja francuskih igrača i to je zapravo bilo sve od jednih i drugih. Je li važnost utakmice sputala aktere da pokažu više, teško je reći. Englezi djeluju smušeno, traljavo i bez ambicija, dok Francuzi bez dobrog dana Francka Riberya očit ne mogu složiti snažan i konkretan pritisak na suparnika. Pogađate, Ribery je bio vrlo suzdržan kontra Engleza.

Iduću utakmicu obje reprezentacije igrat će 11. lipnja: Francuzi protiv domaćina Ukrajine u 18 sati, a Englezi protiv Švedske u 20.45 sati.