KAD 'CRNI' ZABIJA ZA ZBORNAJU

Kako su golovi Dzagojeva pomirili Kavkaz i Moskvu

13.06.2012 u 15:44

Bionic
Reading

Dok u ovim danima europskog nogometa iz gradova Poljske i Ukrajine stižu odvratni prizori huliganskih napada na nacionalnoj osnovi, teško je pod svim tim krhotinama stakla, krvi i polomljenih stolica otkopati onu davnu ideju da sport spaja ljude. Ipak, jedan od dokaza u njezinu korist slava je mladog ruskog napadača Alana Dzagojeva, trenutačno prvog golgetera prvenstva

Trostruki strijelac na prve dvije utakmice ruske 'zbornaje' dolazi iz Sjeverne Osetije, malene i siromašne republike na Sjevernom Kavkazu. Ta se regija posljednjih godina u medijima prikazuje kao svojevrsna crna zona Rusije. Sjeverni Kavkaz zapravo se nikad nije smirio nakon dva grozna rata u Čečeniji 90-ih godina. Neke od posljedica su terorizam, neimaština i širenje lokalnih kriminalnih hobotnica u druge predjele Rusije te s druge strane ksenofobija i rasistička diskriminacija crnomanjastih Kavkažana – pogotovo u Moskvi i okolici.

Među Kavkažanima ima i muslimana i pravoslavaca (Oseti su većinom pravoslavci), no fizički, po naglasku i po stilu odijevanja teško ih je razlikovati pa su, jednom kad napuste rodni kraj, više-manje svi utrpani u jedan rasistički stereotip. U gradovima poput Moskve zemljaci Alana Dzagojeva (neki ga pišu Džagojev, što nije ispravno, op. a.) mogu imati velikih, smrtonosnih problema na ulici ako se na njih namjere bande skinheada. Etničke napetosti eskalirale su do neslućenih razmjera prije dvije i pol godine, nakon ubojstva navijača moskovskog Spartaka za koje su osumnjičeni mladi došljaci iz većinski muslimanskih kavkaskih republika. Ruske vlasti potrpale su u zatvor veliki broj maloljetnih i punoljetnih ubojica i ekstremista, no animozitet je i dalje prisutan.

Stoga pojava 22-godišnjeg Dzagojeva podsjeća na Mesuta Özila, etničkog Turčina rođenog u Njemačkoj, koji je upravo u Dzagojevljevoj dobi zablistao na Mundijalu 2010. kao važan član jedne nove, multikulturalnije njemačke reprezentacije. Rusija je, doduše, s obzirom na svoje dimenzije, uvijek bila izrazito multikulturalno društvo, ali fenomen Kavkažanina kao heroja nacionalne momčadi u današnjem je društvenom kontekstu donekle usporediv s onim etničkog Turčina koji predvodi Elf.

Dzagojevljev rodni Beslan dosad je bio poznat po nezapamćenoj tragediji iz 2004., kada su islamistički teroristi okupirali osnovnu školu i kada je prilikom kontroverzne oslobodilačke akcije poginulo više stotina talaca, od kojih su oko polovice bili djeca.

U zadnje vrijeme u polururalni dio Beslana, u kojem znade nestati struje za vrijeme prijenosa nogometnih utakmica, dolaze novinarske ekipe iz cijele Rusije kako bi intervjuirale ponosnu obitelj senzacionalnog CSKA-ovog centarfora za kojeg se navodno već raspituje i madridski Real. 'Mali se neće umisliti', poručio je njegov otac preko Sovsporta. 'Nije od takvih.'

TV prilog o Alanu Dzagojevu u rodnome kraju