LJEPOTICA DANA

Englezi morali dvaput pobijediti Šveđane

15.06.2012 u 22:37

Englezi i Šveđani odigrali su fantastičnu utakmicu u Kijevu, a 'gordi albion' na kraju je uspio stići do pobjede 3:2. Šveđani se zbog drugog poraza na Euru već pakiraju kući

Nakon remija s Francuzima (1:1), Englezi su protiv Švedske uz puno muke uspjeli stići do prve pobjede na Euru i tako bez puno ožiljaka prošli prve dvije utakmice u kojima njihova prva zvijezda Wayne Rooney nije imao pravo nastupa. Bila je to fantastična utakmice prepuna preokreta, u kojoj se 'gordi albion' iskazao upornošću i talentom.

Englezi su se prvi radovali. Andy Carroll je zabio glavom u 24. minuti nakon lijepog ubacivanja Stevena Gerrarda i u tim trenucima Otočani su zaista djelovali puno zrelije i opasnije. U obrani su bili zgusnuti, u napadu raznovrsni, a golman Joe Hart prilično siguran. Šveđani su za to vrijeme djelovali izgubljeno, nikako nisu uspijevali probiti sredinu terena, a prilično su djelovali ranjivo u defanzivi.

A onda je stigao nastavak, prvo izjednačenje Mellberga u 49. minuti (gol je Uefa pripisala engleskom braniču Johnsonu, dakle računa se kao autogol) nakon udarca Zlatana Ibrahimovića, samo 10 minuta kasnije Mellberg se i drugi put upisao u strijelce, a onda je nakon tog preokreta uslijedio - novi preokret!

Roy Hodgson sjetio se u 61. minuti da na klupi ima Thea Walcotta i čim ga je uveo u igru, to mu se isplatilo. Zašto je taj mladić na klupi, zna samo Hodgson, no Walcott je prvo zabio za 2:2 u 65. minuti, a onda u 78. probio desni bok i ubacio prema Wellbecku koji je petom, sa švedskim braničem na leđima, zabio za 3:2. Prelijep pogodak za novo vodstvo vrlo je vjerojatno i najljepši u dosadašnjem dijelu europskog prvenstva, a tim i važniji jer su Šveđani drugim porazom u nizu već otpisani s natjecanja.

Do kraja utakmice promjene rezultata nije bilo. Čak ni Šveđani nisu stigli u izglednu priliku za izjednačenje i nema sumnje da su sunarodnjaci Zlatana Ibrahimovića itekako razočarani. 'Gordi Alibion' je, vjerovali ili ne, prvi put u povijesti pobijedio Švedsku u nekoj službenoj utakmici i ne može se reći da nisu našli izvrstan trenutak za prekid te neugodne tradicije.

Englezi će u posljednjem kolu prolaz u četvrtfinale tražiti kontra domaćina Ukrajinaca, koji također imaju realne šanse za prolazak u drugi krug, no za to će morati pobijediti 'tri lava'. Istodobno, Šveđani će svoju okaljanu čast braniti protiv Francuza.