'ELF' U POLUFINALU

Moćna Njemačka pregazila Grčku

22.06.2012 u 22:40

Nakon što je u četvrtak polufinale Europskog prvenstva izborio Portugal, to je u petak uspjelo i Njemačkoj. Aktualni viceprvak na stadionu u Gdanjsku svladao je Grčku 4:2

Njemačka ostaje 'crna mačka' za Grčku. Bila je to njihova deveta utakmica u povijesti te šesta pobjeda 'elfa' uz tri remija. Löweovi izabranici su tako stigli do 15. trijumfa u nizu u službenim susretima te su na grub način uništili grčki san o ponavljanu 2004. kada je ta zemlja bila europski prvak.

U početnim minutama Grci su izgledali izgubljeno, 'elf' je stvorio nekoliko dobrih situacija te im je čak poništen i pogodak Schürrlea zbog zaleđa. Nakon toga je Santosova družina zaigrala malo ravnopravnije protiv jednog od favorita prvenstva, ali poslije 20. minute opet je krenula njemačka dominacija.

Zicer Özila, Kloseovo prekratko uklizavanje nekoliko metara od gola, opasni udarci Reusa i Schürrlea počeli su nagovještavati pad grčkog zida. I on se dogodio u 39. minuti. Kapetan Lahm je snažno opalio sa 20 metara, a vratar Sifakis nije mogao zaustaviti loptu koja je imala neugodnu putanju.

Do odmora Nijemci su nastavili pritiskati, ali mladi ofenzivac 'elfa' Schürrle te iskusni napadač Klose nisu uspjeli i drugi put poslati loptu u mrežu.

Što se tiče Grka, oni su imali nekoliko 'izleta' na suparničkoj polovici, ali jedino vrijedno spomena bio je udarac Ninisa iz 32. koji je Neuer uz malo muke ukrotio.

U nastavku je Njemačka krenula po drugi pogodak kojim bi riješila pitanje prolaska, ali u 55. minuti dogodio se šok za fanove 'elfa' i njihovu kancelarku Angelu Merkel koja se našla na tribinama. Salpingidis je prošao po desnoj strani, ubacio oštru prizemnu loptu, a Samaras ju je s nekoliko metara doslovce ugurao.

No grčko veselje nije dugo trajalo. Njemačka se pribrala i u 61. vratila prednost. Boateng je ubacio (i tako se iskupio za loše pokrivanje Samarasa kod grčkog gola), a njegovu loptu je volejem pod gredu smjestio Khedira.

Sve sumnje oko konačnog pobjednika riješio je Miroslav Klose koji je glavom iskoristio ubačaj Özila te si je tako na najljepši način čestitao 120. nastup za njemačku izabranu vrstu.

REKORD ELFA

S nova četiri postignuta pogotka Nijemci su došli do brojke od 64 gola na Europskim prvenstvima, što je više od bilo koje druge europske reprezentacije.

U 74. minuti razbijenu grčku vojsku dotukao je Reus za 4:1. Prvo je pucao Klose, a zatim je igrač dortmundske Borussije odbijanac pospremio iza leđa najzaposlenijeg čovjeka na terenu Sifakisa.

Grci su do kraja utakmice samo uljepšali poraz nakon što je Salpingidis zabio iz jedanaesterca (88) nakon što je lopta u ruku pogodila Boatenga.

Počelo je zasluženo njemačko slavlje te tuga u Grčkoj koja je željela ovu pobjedu ne samo zbog sportskih, nego i političkih razloga. No ovoga puta nije išlo. Suparnik je bio bolji, puno bolji.

U polufinalu koje je na rasporedu 28. lipnja u Varšavi Njemačka će igrati protiv boljeg iz četvrtfinalog dvoboja Engleske i Italije.

Uključite se i vi u raspravu oko ove i drugih nogometnih tema – registrirajte se na Tribina.hr, informirajte se o vlastitoj reputaciji i sudjelujte u stvaranju sadržaja nove domaće nogometne zajednice!