ONCE FOOTBALL

Engleska - Italija: dvoboj brojki

Bionic
Reading

Večerašnja utakmica ogled dviju reprezentacija u knock out fazi, od kojih jedna od velesila večeras se oprašta od natjecanja, analizirao je za nas Ivan Ilečić. Bivši profesionalan nogometaš, a danas jedan od među rijetkim stručnjacima za brojke na području nogometne statistike i analitike koja se dobiva posebnom računicom preko softwerskog sustava ONCE football

Dobiveni podaci i računice koje je Ilečić zadao da se izdvajaju iz šume podataka i prikazuju putem Ipada , već su dobile svoju dimenziju i potvrdu kvalitete u 20-tak europskih klubova koje trenutno koriste ONCE. Iz toga ne čudi podatak što Ilečić već ima ponuda određenih klubova u svijetu koji bi ga htjeli vidjeti kao svoga analitičkog savjetnika u klubu.

Ivan Ilečić nam je pojasnio kako je ustvari komplicirano naći prave podatke koji se skrivaju u jednoj ili više utakmica.

Ivan Ilečić

'Prvo bi želio napomenuti da mi na iPadu prikazujemo otpilike 30% podataka iz baze koje dobivamo iz jedne utakmice. Od toga čitateljima, gledateljima, fanovima dozvoljavamo pristup od nekih 5% podataka, i iz tog razloga nekad su nekad brojke čudne i iznenađujuće za pojedinog čitatelja , međutim iza toga stoji stotine razloga zašto je nešto tako ispalo u statistici,' objasnio je Ilečić i dodao:

'Ono što je trenutno najvažnije za profesionalne klubove ili reprezentacije su podaci koji trenutno analiziraju već dobivene statističke podatke putem data mininga procesa kojeg ja zadajem i kontroliram. Taj proces traži svaki detalj koji bi mogao biti od koristi za dobivanje jedne utakmice. Danas svaki gledatelj, ljubitelj nogometa gleda utakmicu svojim očima niti ne sluteći koliko su igrači i taktika današnjih profesionalnih klubova već unaprijed isprogramirani.'

Italija - prodori
Ovdje je sada napravljena kratka analiza Italije i Engleske

Italija
U grupnoj fazi Italija je uputila 43 udarca, odnosno 14,3 po susretu, a 45% ih je završilo u okviru. Zanimljivo je da su uputili 23 udarca izvan 16 metara što je gotovo 50 posto ukupnih udaraca, točnije 47.

Najčešće se na udarac odlučuju napadači Balotelli i Cassano, a odmah iza njih je veznjak Marchisio koji sjajno koristi ulaske iz drugog plana i nalazi se u izglednim pozicijama.

Balotelli je odigrao tek nešto više od 140 minuta, a uputio 9 udaraca na koji se odlučuje svakih 16 minuta. 4 udarca su sa više od 25 metara i Balotelli se nameće kao najveća opasnost za klupskog kolegu Harta na golu Engleske.

Italija - kvaliteta momčadi

U grupnoj fazi se nisu uspjeli nametnuti, ponajviše zbog utakmice protiv Španjolske, pa ukupan posjed lopte iznosi 48% što je puno manje nego u posljednjih 5 kvalifikacijskih utakmica kada su imali 69%. Međutim imali su čak 7 kontra napada što govori o brzoj transformaciji iz obrane prema napadu. Kontra napade završavaju sa skoro pola momčadi , odnosno sa 4-6 igrača.

Najveći posjed ostvaruju na području između centra i protivničkog šesnaesterca, 31%, a tek jedan posto manje na istom mjestu, ali na suprotnoj strani igrališta. Iako ne igraju s krilima, odlično koriste taj prostor za ubacivanje bekova i izvlačenja napadača, pa ukupan posjed na tim pozicijama iznosi 17.50% što dokazuje kako Italija pokušava raširiti svoje protivnike.

Italija - posjed

Prosječno imaju 518 dodavanja točnosti 77%.

Dijagonale su im važan segment igre, pa se na nju odlučuju 7 puta po utakmici, a svaku drugu uputi De Rossi, točnosti čak 73%.

Čak 38 lopti u prostor po utakmici, ali tek svako drugo uspješno. Ovdje prednjače Pirlo čijih je 74% lopti u prostor po zraku, te De Rossi čijih je 88% po zraku, dok Cassano upućuje lopte po zemlji.

Vrataru su vratili loptu 20 puta, a rezolutni branič Chiellini čak 10, pokušavajući ne komplicirati što potvrđuje i činjenica da je više od polovice njegovih dodavanja na prvu, najbližem suigraču.

Engleska - dodavanja

Nema previše soliranja, rijetko se odluče na prodore, a gotovo svako je po sredini, dok prostor najčešće osvajaju po bokovima.

Lijeva strana im je dosta propusna, te protivnici preko te strane stvaraju najviše svojih prilika, a po sredini je često prostor koji se može iskoristiti za osvajanje prostora.

Od 19 kornera, 13 puta je ubačeno, a 6 puta se odlučilo na kombinacije. Korneri s lijeve strane završavaju na prvoj stativi, dok korneri s desne strane završavaju na središnjoj crti peterca.

Engleska - dijagonale
Engleska
Engleska je prepustila protivnicima loptu, svjesna svojih mana. Uputili su samo 23 udarca, točnije 7.6 po susretu, a svaki drugi je bio točan. 9 od 23 su udarci van 16 metara, a tek 5 udaraca je završilo u desnoj strani (lijevoj vratarevoj).

473 dodavanja po utakmici, 75% točnosti, a prednjače dvojica srednjih veznih Gerrard i Parker, te desni bočni Johnson koji ima čak 55 dodavanja po utakmici.

Dijagonale su rjeđe nego kod Talijana, 4 po utakmici, a 66% ih upute Parker i Gerrard.

Prosječno čak 11 lopti u prostor manje. Po zemlji točnosti 50%, a po zraku samo 37.5%.

Engleska - kvaliteta momčadi

Duple pasove najčešće odigrava napadač Welbeck koji nakon kratkog odigravanja, traži prostor za kvalitetno utrčavanje, čekajući centaršut. Igra glavom im je jača strana.

Posjed lopte iznosi 44%, a najveći posjed ostvaruju na svojoj polovici u igri između šesnaesterca i centra, 32%, a za razliku od Talijana, kod Engleza obrana ima najveći posjed, 33%.

Od 9 prilika za gol, 5 ih je došlo iz centaršuta, na čemu se bazira njihova igra, svaki drugi centaršut je koristan i opasan za protivnika.

Engleska - udarci prema golu

Najviše ubačaja upute krilni igrači Milner i Young koji se najčešće odlučuje na dribling i najčešće je zaustavljen prekršajem.

Engleska momčad igra povučeno, tako da ne čudi veliki broj osvojenog prostora protivnika, čak 41 put, od čega je 25 po sredini, čak 80% do 30 metara. Desna strana je jako čvrsta, dok po lijevoj protivnici često probiju i centriraju.

Hart je imao 14 obrana od čega 9 nisko, podjednako na obje strane.

Engleska oduzme 76% lopti u svojoj polovici, Englezi samo jednu unutar protivničkih 30 metara.