POLUFINALE EURA

Španjolci s(p)retniji od Portugalaca u lutriji penala

27.06.2012 u 22:16

Portugal i Španjolska odigrali su solidno polufinale, ali ipak ispod očekivanja. Nakon 120. minuta igre nijedna reprezentacija nije uspjela postići pogodak, pa je o prvom finalistu odličivala lutrija jedanaesteraca. Tu su sretniji i spretniji bili - Španjolci!

U srijedu navečer na Europskom nogometnom prvenstvu na rasporedu je bila prva polufinalna utakmica u kojoj su bitku za finale vodili stari znanci s Iberijskog poluotoka; Španjolci i Portugalci. S obzirom da je 'furija' aktualni svjetski i europski prvak, tako je momčad koju vodi Vicente del Bosque ipak bila favorit, unatoč činjenici da su Portugalci, kako je natjecanje u Poljskoj i Ukrajini odmicalo, hvatali sve bolji formu i bili sve uvjerljiviji.

Bio je to sraz najvećih zvijezdi Reala i Barcelone; s jedne strane tu je bila kompletna vezna linija Katalonaca' plus obrana Reala u crvenim dresovima, dok je u igri 'europskog Brazila' dominirao dvojac 'kraljeva' - Cristiano Ronaldo i Pepe. Njima pridodajte Nanija iz Manchester Uniteda i eto spektakla!

Portugal je od starta izvrsno oponirao Španjolskoj, nije dopuštao da branitelji naslova preuzmu svoju igri bezbrojnih pasova i dominacije u posjedu lopte. Štoviše, vjerovali ili ne, Španjolska u prvih 45 minuta nije niti jednom zapucala u okvor portugalskog gola. S druge strane raspoloženi Ronaldo radio je dar-mar u obrani 'furije', pucao, dodavao, probijao, no bez onog najvrijednijeg konačnog učinka - pogotka.

U drugom dijelu Španjolci su malo poboljšali igru, no Portugalci su i dalje bili veća prijetnja. To što je posjed lopte s 56 posto iz prvog poluvremena narasao na više od 60 posto 'furiji' nije značilo baš ništa kad su bile prilike u pitanju. Bez Fernanda Torresa napad Španjolske bio je totalno jalov.

Portugalci su neke od najboljih prilika imali iz 'slobodnjaka' koje je redovito izvodio Ronaldo, ali i on u srijedu navečer nije imao svoj dan. Njegove lopte prelazile su 'živi zid', ali i odlazile iznad gola Ilkera Casillasa.

Na kraju je utakmica otišla u produžetke, no uz bolji dojam Portugalaca!

'Furija' je u dodatnih 30 minuta konačno pokazala zašto su ju i uoči početka Eura smatrali jednim od favorita. Istina, nisu Španjolci zabili, no preuzeli su posve igru, gradili napade preko krila i brzim izmjenama mjesta veznjaka itekako zbunjivali suparnike. U jednoj takvoj akciji potkraj prvog produžetka Anders Iniesta je imao meč loptu, no pucao je traljavo, gotovo podcjenjivački i Rui Patricio je obranio.

Aktualni svjetski i europski nogometni prvaci Španjolci ukupno su 900 minuta bez primljenog gola u nokaut fazi na posljednja tri velika natjecanja.

Niz traje devet utakmica, a započeo je u četvrtfinalu Eura 2008. protiv Italije. Nastavio se na svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi 2010. godine, a traje i na Europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini.

Nakon 'azzura' gol 'furiji' nisu zabili niti Rusija, Paragvaj, Nizozemska, Francuska, te po dva puta Njemačka i Portugal.

Hina

Vrijeme je u produžecima brzo proteklo i začas je istekla 120. minuta. Semafor je i dalje pokazivao 0:0 i krenula je lutrija jedanaesteraca, a Fortuna je (opet) bila na strani branitelja naslova.

Zanimljivo, prva dvojica pucača su proslavila golmane. Prvo je Xabi Alonso dopustio portugalskom golmanu da obrani, a onda je isto na drugoj strani učinio i joao Mutinho. A onda je krenuo niz pogodaka: Andres Iniesta, Gerard Pique, Sergio Ramos i Cesc Fabregas su pogađali za Španjolsku, dok su za Portugal pogodili Pepe i Nani, a u predzadnjoj seriji prečku je pogodio Bruno Alves. Kad je Fabregas od stative ipak pospremio loptu u mrežu moglo je početi slavlje Španjolaca...

Drugo finalistu Eura 2012. saznat ćemo u četvrtak navečer, a za to mjesto borit će se Nijemci i Talijani. Finale je na rasporedu u nedjelju navečer.