TIKA-TAKA ŽIVI

Španjolska najbolju utakmicu ostavila za finale

01.07.2012 u 22:35

Španjolska je s 4:0 pregazila Italiju i posve zasluženo uzela treći veliki naslov uzastopce. To je ujedno i treći naslov europskih prvaka Španjolaca

Nakon ne baš učinkovite tika-taka igre tijekom cijelog prvenstva, ali i s kakvom je Španjolska sigurno stigla do finala, Del Bosqueova je momčad ipak zaigrala puno lepršavije, te su kratka i brza dodavanja djelovala puno opasnije. A uz sve to, Španjolci su i puno aktivnije bili u oduzimanju lopte.

No, pripomogli su im u tome i Talijani, posebice zadnja linija, koja je u nekoliko navrata u prvom dijelu djelovala početnički, odnosno puno skromnije nego u utakmicama do finala.

Nakon prvih minuta u kojima su momčadi bile ravnopravne, Španjolci su u desetak minuta stvorili veliku razliku na terenu, zaprijetivši Buffonu u tri, četiri situacije. No, kad već nije zabio ni Fabregas, ni Sergio Ramos, u 14. minuti poentirao je David Silva. I to nakon sjajne akcije u kojoj su sudjelovali Iniesta, Fabregas i napadač Manchester Cityja.

Nakon sedam, osam minuta, Talijani su se ipak oporavili od šoka, zamijenili su i ozlijeđenog Chiellinija Balzarettijem, i možemo reći čak i da su u tom periodu bili puno bolji, a osjetio je to na svojim rukama i Casillas, koji je u tri navrata morao izbijati udarce Cassana i Montoliva. No, Realov kapetan držao je Španjolsku na životu, a u 44. minuti i započeo je akciju nakon koje je 'furija' praktički prisvojila pobjednički pehar.

Casillas je na sredini terena pronašao Iniestu, ovaj pak u for gurnuo Jordija Albu i novi Barcin igrač poentirao pokraj Buffona za 2:0.

Pokušao je Prandelli na početku drugog dijela, uvođenjem Di Natalea, iznenaditi suparnika. Uzvratio mu je novi igrač s dvije izgledne prilike, što je natjeralo Prandellija da još osvježi momčad. No, ovog puta je promašio jer Thiago Motta je nakon samo četiri minute na terenu morao izaći s terena zbog ozljede, pa je Italija zadnjih 30 minuta igrala s igračem manje. Pri tom moramo spomenuti i spornu situaciju, odndosno Bonuccijevo igranje rukom u 49. minuti, ali koje je sudac Proenca propustio kazniti najstrožim udarcem. No, kasnije se to ipak nije osjetilo na rezultatu.

Naravno, u takvom odnosu snaga Španjolska je lako nastavila dominirati, a onda je preko Fernanda Toressa i Juana Mate, koji su obojica ušli s klupe, zabila još dva gola i upisala najuvjerljiviju pobjedu u finalima europskih prvenstava.

Uključite se i vi u raspravu – na našem web communityju Tribina.hr i komentirajte utakmicu finala između Španjolske i Italije