HRVATSKA - ITALIJA 1:1

Remijem s Italijom naši se još približili četvrtfinalu

14.06.2012 u 19:50

Hrvatska i Italija odigrale su 1:1 u Poznanju, u utakmici drugog kola skupine C. Nakon slabog prvog dijela, u kojem je Italija mogla voditi i uvjerljivije od 1:0, naši su u nastavku pokazali igru kakvu bismo željeli gledati uvijek. A pritom su i postigli, preko Mandžukića, gol za konačnih 1:1. Iako je Hrvatska željela već večeras izboriti četvrtfinale, naši su igrači tu odluku prolongirali za zadnje kolo i dvoboj sa Španjolskom u Gdanjsku

Italija je puno bolje ušla u utakmicu, a Antonio Cassano bio je taj koji je našima stvarao najviše problema. Iako je bio postavljen u napad, često se vraćao u sredinu terena te jednostavnim rješenjima upošljavao kolegu u napadu Marija Balotellija. Igrač Cityja, kojeg su naši navijači u par navrata, ali ne preglasno, počastili hukanjem, već u trećoj minuti opasno je zaprijetio Pletikosi, ali njegov je oštar udarac otišao kraj gola. Isti se dvojac poigrao s našom obranom i u 11. minuti, ali ovog puta Pletikosu je spasio blok naših, a potom je i Marchisio pucao preko gola. Naravno, s takvom dominacijom Talijana – nije slutilo na dobro.

Bilićevi su se igrači pritiska oslobodili tek sredinom poluvremena, kada su preko lijeve strane i Strinića stigla dva kvalitetna ubačaja. Prvo u 15. minuti za Mandžukića, koji 'super Mario' nije dohvatio, te u 19. minuti, nakon kojeg je Jelavić tražio penal. A da se jedino preko bokova može do Buffonovog gola, potvrdilo se i u 20. minuti kada je ubacio Srna, ali Jelavić nije uspio prebaciti talijansku 'jedinicu'.

Sve ostalo proteklo je u znaku 'azzurra', koji su poluvrijeme završili novim pritiskom, s Cassanom u glavnoj, a našim braničima u sporednim ulogama. Na svu sreću, imali smo raspoloženog Pletikosu koji je u 37. minuti dva puta sjajno obranio udarce Claudija Marchisija. Međutim, samo minutu kasnije, uz sav svoj trud i dugačke ruke, Pletikosa ipak nije uspio zaustaviti sjajan slobodnjak Pirla, koji je preletio živi zid naših i odsjeo uz vratnicu za slavlje skromnog broja talijanskih navijača. Ipak, da na odmor odemo s kakvom-takvom nadom u preokret, pobrinuo se Mandžukić, koji je nakon akcije Modrića i Raktića protegnuo Buffona.

Drugo poluvrijeme naši su otvorili puno bolje, konkretnije i hrabrije, a s dva udarca, doduše iz daljine, Buffonu je zaprijetio Luka Modrić. Talijani su nakon desetak minuta ipak uspostavili terensku ravnotežu, pa je Bilić morao reagirati. I pogodio je. Uveo je agilnog Pranjića umjesto Perišića i naši su dobili dodatnu snagu i brzinu. Uz najjače oružje koje imamo – ubačaje s boka. I onda je na stadionu u Poznanju 'eksplodiralo' – Strinić je ubacio s lijeve strane, Mandžukić na drugoj vratnici primirio loptu i matirao Gianlugija Buffona za 1:1. Veselju na tribinama nije bilo kraja, pa se čak malo i pretjeralo jer nekoliko minuta ranije već je stiglo upozorenje da će utakmica biti prekinuta zbog ubačenih baklji.

Uključite se na naš community portal Tribina.hr i ocijenite igrače Irske i Hrvatske te nam napišite svoju analizu.

Nošeni podrškom desetak tisuća navijača, naši su još odlučnije krenuli prema golu 'azzurra' i, da je bilo prisebnosti, mogli su i pobijediti. Sjajnu je akciju u 82. minuti Jelavić propustio kvalitetnije iskoristiti, a onda je upravo umjesto Nikice priliku dobio Eduardo da Silva. Naši su i dalje pritiskali, ali u tim trenucima indisponirani Talijani uspjeli su sačuvati svoju mrežu.

S ovim bodom Hrvatska je napravila još jedan velik korak prema sljedećem krugu. Međutim, imat će težak zadatak protiv Španjolske u Gdanjsku. Makar, s našima smo se već naučili – najbolji su kad je najteže, pa ni protiv svjetskih prvaka nismo bez izgleda. Jedina tužna vijest s ove utakmice jest što je Mario Mandžukić na nosilima odnesen s travnjaka. Ipak, kasnije smo doznali da nije riječ ni o kakvoj težoj ozljedi te da će biti spreman ta utakmicu u Gdanjsku.