'NEDOVOLJNO DOMOLJUBAN'

Kako su poljski nacionalisti napravili skandal od Muzeja Drugog svjetskog rata u Gdanjsku

10.04.2017 u 08:02

Bionic
Reading

Muzej Drugog svjetskog rata u Gdanjsku konačno je nakon višemjesečnih blokada poljske vlade svečano otvoren krajem ožujka. Ta skupa i fascinantna muzejska institucija našla se na udaru desničarske vladajuće stranke PiS (Pravo i pravda) Jaroslawa Kaczynskog uz objašnjenje na postav muzeja ‘nije dovoljno domoljuban’

Otkako je krajem 2015. godina na vlast u Poljskoj došla ultrakatolička i ultrakonzervativna stranka PiS, brojne javne institucije ove najmnogoljudnije istočne članice Europske unije našle su se na udaru. Smijenjena je uprava javne televizije, donesen je zakon kojim se de facto razvlastio Ustavni sud, a pokušalo se kroz parlament i progurati zakon koji bi kriminalizirao pobačaj, što je izazvalo masovne demonstracije Poljakinja.

Europski mediji i Bruxelles su više puta kritizirali poljsku vladu na čijem je čelu premijerka Beate Szydlo zbog takvih autoritarnih poteza, no to PiS Jaroslawa Kaczynskog - kojega svi smatraju stvarnim liderom Poljske, iako je trenutno tek zastupnik u parlamentu - baš i nije pokolebalo u naporima da u stilu Viktora Orbana preuzmu kontrolu nad cijelim državnim aparatom i poljskom društvu nametnu svoju ultrakatoličku i nacionalističku ideologiju neliberalne demokracije.

Zato nije bilo ni iznenađenje kada se poljsko Ministarstvo kulture, kojem je na čelu Piotr Gliński, odlučilo na razne načine blokirati završetak i otvaranje Muzeja Drugog svjetskog rata u Gdanjsku, koji su prvaci PiS-a ocijenili kao ‘nedovoljno domoljubnim’. Ovaj skupi muzejski projekt, koji je koštao oko 100 milijuna eura i građen je osam godina, inicirala je prethodna poljska vlada na čijem je čelu bio Donald Tusk, današnji predsjednik Europskog vijeća i arhineprijatelj Jaroslawa Kaczynskog. Na javnom natječaju izabran je modernistički projekt tima arhitekata Kwadrat, a za direktora muzeja imenovan je ugledni povjesničar Paweł Machcewicz.

Ideja je bila da Muzej Drugog svjetskog rata postane jedan od novih simbola Gdanjska, grada koji je bio prvi na udaru Hitlerove vojske na samom početku Drugog svjetskog rata, te da muzej ponudi širi kontekst događanja. No baš to je bio veliki problem za PiS, koji su postav muzeja kritizirali zato što navodno ne daje dovoljno prostora iskustvima Poljaka u Drugom svjetskom ratu, iako su brojni stručnjaci to demantirali. Kako nisu uspjeli utjecati na postav muzeja i smijeniti direktora Machcewicza, iz poljskog Ministarstva kulture odlučili su izmisliti novi muzej u Gdanjsku, koji postoji tek na papiru, te spojiti ga s Muzejom Drugog svjetskog rata, što bi ministru Glinskom omogućilo da postavi svoju upravu.

Sve je zato završilo i na sudu, otvaranje Muzeja Drugog svjetskog rata je odgođeno, a slučaj je pobudio i interes svjetskih medija, od Guardiana do The New York Timesa. O svemu se oglasio i poznati povjesničar s Yalea Timothy Snyder, koji je u New York Review of Books objavio članak pod naslovom ‘Poljska protiv povijesti’, u kojem žestoko kritizirao ponašanje PiS-a i napad na Muzej.

  • +5
Muzej Drugog svjetskog rata u Gdanjsku Izvor: Instagram Museum 1939 / Autor: http://www.muzeum1939.pl

Ipak, kako je PiS prethodno preuzeo kontrolu nad poljskim pravosuđem, uprava Muzeja Drugog svjetskog rata je na kraju izgubila parnicu, direktor Paweł Machcewicz je krajem siječnja konačno maknut s čela institucije koju je gradio doslovce od samog početka, a uslijedile su i određene promjene postava kako bi se isti uskladio sa zahtjevima vladajućih. Iz Ministarstva kulture nisu htjeli precizirati što je promijenjeno u postavu, lakonski poručivši da će 'posjetitelji moći pogledati izložbe'.

Za novog direktora imenovan je povjesničar Piotr M.A. Cywiński, a Muzej je konačno otvoren krajem ožujka ove godine. No ono što je trebao biti trijumfalan dan za Gdanjsk i Poljsku je u mnogim medijima popraćeno s podsjećanjem na nacionalističke intervencije poljskih vlasti, koje su svojim ponašanjem kompromitirale ugled jedne od najvećih kulturnih investicija u zemlji.