POSLJEDNJI TANGO

Najbolji navijači odlaze s Eura

16.06.2012 u 09:13

Okončana su dva kruga nogometnog Eura, a uoči kruga odluke nade imaju svi osim reprezentacije koju prate uvjerljivo najbolji navijači na natjecanju te Šveđana

Kada je Fabregas zabio četvrti španjolski gol u mrežu Shaya Givena, ostalo je još sedam minuta do kraja utakmice. Španjolci su zasigurno slavili, ali teško da su čuli i sami sebe...

'Low lie the fields of Athenry' grmilo je iz grla oko 25.000 raspjevanih Iraca koji se nisu zaustavili do kraja utakmice. Sudac Miranda odsvirao je kraj, ali stadion je i dalje odzvanjao irskom pjesmom koja simbolizira njihovu tešku povijest i prkos prema kruni. TV stanice su odradile marketinške zahtjeve i na odjave se vratile tri minute kasnije, a Irci su i dalje pjevali kao da im je to zadnja pjesma u životu. Nakon poraza od 4:0! Priznanja im dolaze sa svih strana navijačkog svijeta. Tako se voli! Njemački komentator je u 85. minuti rekao: 'Zadnje minute pripadaju njima. Slušajte kako pjevaju ovi divni navijači' i do kraja utakmice nije prozborio ni riječ.

Općenito, dominiraju ovim Eurom. U normalnim situacijama najveće konkurente imali bi u mrskim rivalima Englezima, ali 'tri lava' ne uživaju ni približnu potporu kao proteklih desetljeća i Irci su ostali sami na tronu. Engleze su vjerojatno obeshrabrile niske ambicije Hodgsonova sastava, nesigurna Ukrajina, skup smještaj... Što god da je, na Irce nije utjecalo jer oni su na velikim natjecanjima kao kometa - 'svakih sto godina' - i nogometni praznik se ne propušta. Uvjerljivo su nadglasali Hrvate, vokalno pomeli Španjolce, a pred njima je navijački najlakši ispit na prvenstvu protiv Talijana.

Ne pune crne kronike, iako osim na tribinama dominiraju i na šankovima, a nema veće garancije dobre zabave i smijeha nego sresti grupu irskih navijača. Putem foruma izražavaju punu podršku, čak i ponos, svojoj selekciji koja je u dva dvoboja primila sedam golova, i prava je šteta što u ponedjeljak u Poznanju završava njihova turneja.

U ostatku natjecanja može se otvoriti 'natječaj' za drugu najbolju skupinu Eura. Zlato je zauzeto.

Veličanstven pristup Iraca teškom porazu. Nadajmo se da će protiv Talijana imati još više razloga da dokažu da su navijački vrh