Povijest europskih prvenstava

euro2008

Furija pokrenula dinastiju, tragedija Hrvata u trileru prvenstva

Domaćinske snage prije četiri su godine ujedinili Austrijanci i Švicarci, a finale je donijelo trijumf španjolske nogometne renesanse. Furija je nakon 44 godine došla na europski tron, a Hrvatska je igrala četvrtfinale i kući se vratila u šoku

saznaj više
euro2004

Senzacionalni Grci rasplakali Portugal i Ronalda

Osam godina nakon Danske u Švedskoj, još jedan potpuni autsajder doživio je veliki trijumf. Europski prvak postala je Grčka, pokraj živih i zdravih Portugala, Francuske, Nizozemske, Španjolske

saznaj više
euro2004

Francuzi uzeli pehar Talijanima 'pred nosom'

Hrvatska se nije plasirala na završnicu, Francuska je na dramatičan način objedinila svjetski i europski naslov, ali ono što najviše pamtimo sa završnice 10. Eura nevjerojatna je utakmica između Slovenije i SR Jugoslavije koja je završena 3:3

saznaj više
euro2004

Ukazali se Hrvatska i Šuker, slavili Nijemci

Hrvatska se, kao samostalna država, prvi puta predstavila svijetu na Euru 1996. godine, odigranom u Engleskoj. Kockasti su uspješno prošli kvalifikacije i skupinu na završnici te potom zapeli u četvrtfinalu, uz neke ozbiljne previde švedskog suca Leifa Sundella, naravno na našu štetu

saznaj više
euro2004

Raspala se Juga, Danska otvorila šampanjac

Prvenstvo u vječito neutralnoj Švedskoj odigrano je u vrijeme najvećih političkih konfuzija u drugoj polovici XX. stoljeća, barem kada je Europa u pitanju. Jugoslavija, pred početak EP-a već praktički svedena samo na Srbiju i Crnu Goru, izbačena je s natjecanja zbog vojne agresije na susjede, a senzacionalni pobjednik bit će Danska koju je UEFA iznenada pozvala kao zamjenu

saznaj više
euro2004

Napokon Nizozemci i volej koji se ne zaboravlja

Parno je europsko prvenstvo, a to znači da se - po nepisanom pravilu - Jugoslavija nije plasirala na završnicu jer su joj i dalje 'odgovarala' samo neparna. Naslov je uzela Nizozemska svladavši u finalu SSSR 2:0, golovima Gullita i Van Bastena

saznaj više
euro2004

Ljeto kada je Platini postao nogometni Napoleon

Svoj prvi trofej na velikim natjecanjima osvojila je reprezentacija Francuske, države koja će krajem XX. i početkom XXI. stoljeća biti u vrhu svjetskog nogometa. Bila je to dotad najsjajnija francuska momčad koju je predvodio Michel Platini, nenadmašna 'desetka' koju se uspoređivalo s Peleom i Maradonom

saznaj više
euro2004

Prvi pravi turnir, na tronu opet Nijemci

Talijani su ishodovali domaćinstvo prve prave završnice EP koje se igralo kao turnir na kome je sudjelovalo osam reprezentacija. Ali ni to nije pomoglo Azzurrima da se izvuku iz dugogodišnje krize. Završili su kao četvrti, a naslov su uzeli Zapadni Nijemci, s novom generacijom koja nije bila ništa slabija od proslavljene prethodne na čelu s Beckenbauerom i Gerdom Müllerom

saznaj više
euro2004

Najpoznatiji penal ikad za naslov Čehoslovaka

Svako neparno prvenstvo Europe bilo je sretno za Jugoslavene koji su u njima, za razliku od onih parnih, dolazili do završnice. Tako je bilo i ovoga puta, s time da je UEFA ranije uspjehe nagradila i domaćinstvom završnog turnira, što je bio veliki događaj za Zagreb i Beograd, organizatore polufinalnih i finalnih utakmica. Sasvim neočekivano, europski prvak postala je – Čehoslovačka

saznaj više
euro2004

Gerd Müller upisao Nijemce među velikane

Početkom sedamdesetih SR Njemačka je imala generaciju iz snova. Čitav niz genijalaca tih je godina osvajao sve, pa tako i Europsko prvenstvo 1972. u Belgiji i Svjetsko prvenstvo 1974. u svojoj zemlji. I Bayern, koji je davao najveći broj reprezentativaca, tri puta za redom osvajao je Kup prvaka. Bile su to godine Franza Beckenbauera i Gerda Müllera

saznaj više
euro2004

Džajić ostao deset minuta od povijesti

Italija je osvojila svoj prvi veliki naslov nakon 30 godina posta, a taj uspjeh omogućili su joj brojni promašaji jugoslavenskih igrača u prvoj finalnoj utakmici. U ponovljenom finalu Italija je bila uvjerljiva i lako pobijedila 2:0

saznaj više
euro2004

Madrid slavio prvi naslov današnje dinastije

Drugi Kup nacija donio je naslov Španjolskoj, koja je i organizirala finalni turnir, a zanimljivo je da je Furia u finalu igrala protiv SSSR-a zbog kojega je četiri godine ranije izbačena iz natjecanja

saznaj više
euro2004

SSSR-u naslov, najveća prilika bivše Jugoslavije

Prvo europsko prvenstvo donijelo je veliki uspjeh Jugoslavije koja je, uz veliki obol hrvatskih nogometaša, osvojila drugo mjesto. O veličanstvenoj 5:4 pobjedi SFRJ nad Francuskom, u polufinalu na Parku prinčeva, pričalo se još dugo godina