NARANČASTI POSTALI ZLATNI

Napokon Nizozemci i volej koji se ne zaboravlja

10.05.2012 u 22:06

Parno je europsko prvenstvo, a to znači da se - po nepisanom pravilu - Jugoslavija nije plasirala na završnicu jer su joj i dalje 'odgovarala' samo neparna. Naslov je uzela Nizozemska svladavši u finalu SSSR 2:0, golovima Gullita i Van Bastena

4. Turska 2

Reprezentacija bivše nam države, s nekolicinom hrvatskih igrača u glavnim ulogama, borila se u skupini s Engleskom, Sjevernom Irskom i Turskom. Sve do kraja kvalifikacija, kao što se uostalom i očekivalo, vodila se izjednačena borba između Engleske i Jugoslavije.

I jedni i drugi bez velikih problema obračunavali su se s nejakim Ircima i Turcima, koji još nisu sličili na nezgodnu momčad kakvu poznajemo posljednjih desetak godina. Englezi su, dapače, potukli Turke kod kuće s nevjerojatnih 8:0, ali nisu Turci puno bolje prošli ni na gostovanju u Splitu gdje su primili četiri komada, od kojih im je tri podarila splitska legenda Zlatko Vujović.
Ključne su bile međusobne utakmice između Engleske i Jugoslavije. Na Wembleyu su se Englezi prilično lako obračunali s 'plavima'. Gary Mabbutt zabio je za 1:0, a drugi pogodak iza riječkog vratara Maura Ravnića, za konačnih 2:0, postigao je tamnoputi branič Viv Anderson, prvi crnac koji je igrao za englesku reprezentaciju.

Zahvaljujući kiksu Engleza u Turskoj gdje su domaćini, prije spomenute blamaže na Wembleyju, uspjeli otkinuti bod velikom favoritu igrajući 0:0, Jugoslavija je bila u prilici da praktički osigura igranje u završnici kada joj je Engleska došla na uzvrat u Beograd. Pobjeda u tom dvoboju osigurala bi 'plavima' bod viška u odnosu na Engleze kojima je, pak, bio potreban bod.

Dan uoči odlučujuće utakmice A reprezentacija svoje su odradili mladi, a Engleska predvođena Paulom Gascoigneom preslušala je u Zemunu naše s čak 5:1. Po starom običaju, prepotenciji nije bilo kraja, pa se odmah najavljivao revanš na stadionu (tada) JNA, da bi bio doživljen gotovo identičan poraz, ovoga puta – 4:1! Engleski napadači izbušili su Ravnićevu mrežu u prvih 25 (!) minuta, Riječanin je u poluvremenu ostao u svlačionici, a od plasmana na Europsko prvenstvo nije bilo ništa.

Njemačka je spremala spektakl, a unaprijed se pripremala i za proslavu novog naslova europskog prvaka. Izbornik je bio rođeni dobitnik Franz Beckenbauer, vođa momčadi Lotthar Matthäus, bili su tu još Andreas Brehme, Pierre Littbarski, Guido Buchwald, Jürgen Kohler, a napadački duet činili su Rudi Völler i Jürgen Klinsmann. Sve legenda do legende, a kako je SR Njemačka dvije godine ranije u finišu izgubila svjetsko zlato u borbi s Maradoninom Argentinom (2:3) u Meksiku, tako se logično nametala uloga velikog favorita na domaćem terenu.

Konkurencija je ipak bila sve samo ne bezazlena. Talijani su, naprimjer, u momčadi imali Milanove asove Franca Baresija, Carla Ancelottija, Roberta Donadonija, te još i danas aktivnog Paola Maldinija. Bio je tu i napadački dvojac Gianluca Vialli – Roberto Mancini, a i Interove zvijezde Giuseppe Bergomi i vratar Walter Zenga.

Španjolci su u Njemačku došli predvođeni Realovim megazvijezdama Emilijem Butraguenom, Michelom, Joseom Antonijem Camachom, Gordillom i Martinom Vasquezom; Nizozemci su se dičili svojim trojcem koji su činili Ruud Gullit, Frank Rijkaard i Marco Van Basten. Doduše, ovaj posljednji tek se vraćao nakon teške ozljede gležnja. Nakon sjajno odrađenih kvalifikacija, i Englezi su bili u skupini onih za koje se mislilo da mogu vrlo visoko, ako ne i na sam vrh jer tu su bili Peter Shilton, Glenn Hoddle, Chris Waddle, Gary Lineker, Peter Beardsley, John Barnes…

U prvoj skupini dogodile su se očekivane stvari. Danska je u konkurenciji SR Njemačke, Italije i Španjolske bila autsajder i izgubila je sve tri utakmice. U preostalim dvobojima bilo je gusto, a Nijemci i Talijani ipak su se pokazali s(p)retnijima od Španjolaca.

Nasuprot tome, u drugoj skupini samo je devet minuta nedostajalo da u polufinale ne uđu oba autsajdera, SSSR i Irska! Englezi su, neočekivano, totalno potonuli i ispali s tri poraza, a Irska je sve do 81. minute odlučujuće utakmice s Nizozemskom držala 0:0, što bi joj bilo dovoljno za prolaz. No Wim Kieft je ipak postigao pobjedonosni gol za Nizozemsku, koja se tako prošvercala među četiri najbolje.

FINALE
Nizozemska - SSSR 2:0

München, 25. lipnja

Strijelci: 1:0 Gullit (32), 2:0 Van Basten (53)

Nizozemska: Van Breukelen, Van Aerle, Rijkaard, R. Koeman, Van Tiggelen, Vanenburg, Wouters, A. Mühren, E. Koeman, Gullit, Van Basten

SSSR: Dasajev, Demjanenko, Alejnikov, Hidjatulin, Rac, Litovčenko, Zavarov, Mihajličenko, Gocmanov (od 68. Baltača), Protasov (od 71. Pasulko), Belanov

Rinus Michels, proslavljeni nizozemski trener, morao je zbog neefikasnosti Kiefta i Johhnyja Bosmana ubaciti Van Bastena, što će se pokazati punim pogotkom. Nizozemska je u polufinalu u Hamburgu rastužila domaće navijače svladavši Nijemce 2:1. Premda su domaćini prvi poveli golom Matthäusa u 54. minuti, Ronald Koeman (73) i Van Basten (88) donijeli su finale 'tulipanima'. Talijani su, pak, neočekivano lako pali protiv SSSR-a, za čiju su se pobjedu 2:0 pobrinuli Genadij Litovčenko i Oleg Protasov.

U finalu je Nizozemska dobila Sovjete 2:0, uzvrativši im za poraz u 1. kolu natjecanja po skupinama (1:0). Mrežu iza Dasajeva prvo je udarcem glavom zatresao Gullit, da bi početkom drugog poluvremena Van Basten uputio topovski udarac iz voleja u suprotne rašlje, gol koji se i danas tako često vrti na televizijskim ekranima kao jedan od najljepših u povijesti nogometa.