kvalifikacije za sp 2022.

[FOTO] Kapetan Dinama Arijan Ademi teško se ozlijedio na utakmici protiv Njemačke; 'elf' je tek u nastavku 'slomio' Makedonce i izborio put u Katar

12.10.2021 u 00:11

Njemačka nogometna reprezentacija je pobjedom na gostovanju u Skoplju 4:0 protiv Sjeverne Makedonije prva od europskih momčadi osigurala plasman na Svjetsko prvenstvo 2022. u Kataru

Momčad Hansija Flicka je do uvjerljivog trijumfa došla u drugom poluvremenu. Kai Havertz je u 50. minuti načeo mrežu domaćina. Potom je dva gola, u 70. i 73. minuti, vezao Timo Werner, a za konačnih 4:0 pogodio je 18-godišnji Jamal Musiala.

No, utakmicu je obilježila teška ozljeda kapetana Dinama Arijana Ademija koji je stradao već u 28. minuti. Ademi je stradao nakon borbe za loptu u duelu s Havertzom. Čini se kako ga je njemački reprezentativac prvo nagazio, jer Ademi se previjao i vikao od boli držeći se za lijevi gležanj. Na kraju je šepajući, uz pomoć liječničke službe makedonske reprezentacije, napustio igru. Za sada nije poznato koliko je ozljeda teška, ali nije izgledalo dobro... Na Maksimiru neće biti sretni jer su u ovoj reprezentativnoj pauzi već ostali bez Oršića.

Nijemci su s 21 bodom osigurali prvo mjesto u skupini J, a Sjeverna Makedonija je ostala na 12 bodova i još uvijek je u igri za drugo mjesto koje vodi u doigravanje. Na drugom je mjestu Rumunjska s 13 bodova, do kojih je stigla minimalnom 1:0 pobjedom nad Armenijom u Bukureštu. Strijelac je u 26. minuti bio Alexandru Mitrita.

Armenci su ostali na 12 bodova. Uoči posljednja dva kola Rumunji su u najboljem položaju, jer dočekuju Island i idu u goste Lihtenštajnu.

• +10
Sjeverna Makedonija - Njemačka, nogomet, kvalifikacije za SP 2022., 11.10.2021. Izvor: EPA / Autor: VALDRIN XHEMAJ

Iako nije igrala, plasman na Svjetsko prvenstvo mogla je osigurati i Belgija, ali je Wales to spriječio minimalnom pobjedom 1:0 na gostovanju u Estoniji. Kieffer Moore je u 12. minuti postigao pobjednosni gol koji je njegovu reprezentaciju matematički ostavio u igri za prvo mjesto. Belgija ima 16 bodova i još dvije utakmice, a Wales je na 11 bodova. Toliko ih ima i Češka koja je večeras slavila 2:0 u Bjelorusiji, ali Česi imaju još samo jednu utakmicu do kraja kvalifikacija.

Belgijci će plasman na SP moći osigurati 13.11. kad će ugostiti Estoniju, a Velšanima ostaje borba za doigravanje.

U skupini G Nizozemska je očekivano napunila mrežu Gibraltara (6:0), Norveška je 2:0 u Oslu svladala Crnu Goru, iako je izostao Erling Haaland, a Turska je u posljednjim trenucima dvoboja iz kaznenog udarca došla do pobjede 2:1 i preokreta na gostovanju u Latviji. Tako je dva kola prije kraja na vrhu ljestvice razmak ostao isti - Nizozemska 19 bodova, Norveška 17, Turska 15. O prvom mjestu bi, po svemu sudeći, trebao odlučivati dvoboj Nizozemske i Norveške u posljednjem kolu 16. studenoga. Prije toga, Nizozemci će gostovati u Crnoj Gori, a Norvežani ugostiti Latviju.