psk_2

skupina d

[FOTO] Napokon smo dočekali Hrvatsku kakvu želimo gledati; posve je nadigrala Škotsku i s drugog mjesta izborila osminu finala

• S.Š.
  • Zadnja izmjena 22.06.2021 23:14
  • Objavljeno 22.06.2021 u 22:52

U posljednjoj utakmici D skupine, Hrvatska je ovog utorka igrala u Glasgowu protiv Škotske. Pod strašnim pritiskom, ali i odlučna da popravi prilično blijedu sliku nakon prva dva kola, uspjela je posve nadigrati domaćine i upisati pobjedu 3:1, a koja joj je, uz pomoć Engleza, na kraju donijela i drugo mjesto u skupini

Iako je nakon drugog kola po skupinama, postojala teoretska mogućnost da bi Hrvatska do osmine finala možda prošla i s dva boda, rasplet u utakmicama trećeg kola u skupinama A, B i C, otklonio je sve dvojbe, odnosno pred Hrvatsku stavio imperativ – pobjedu.

A kako su uoči ove utakmice naglašavali izbornik Zlatko Dalić te Ivan Perišić, Hrvatska je u najvažnijim utakmicama uvijek igrala dobro. I pobjeđivala. Doduše, imala je Hrvatska i neugodnu tradiciju protiv sebe, jer protiv Škotske u pet prethodnih utakmica nije upisala pobjedu, baš kao što ni u trećim kolima na velikim natjecanjima, u kojima joj je trebala pobjeda – nije slavila.

Svjestan da u prve dvije utakmice, njegova momčad nije pružila ono što se očekivalo, Dalić je na Škote krenuo s čak četiri nova igrača, u odnosu na početnu postavu protiv Češke. Bili su to Juranović, povratnik Brozović, te Vlašić i Petković, dok su na klupi ostali Vrsaljko, Brekalo, Rebić i Kramarić.

Osjetilo se u igri da to sve izgleda puno bolje, jer nakon uvodnog juriša Škota, a što je bilo i za očekivati od domaćina, naši su igrali sve bolje. Iznenađujući su bili Juranović i Vlašić, vrlo dobar bio je Kovačić, a i Brozović je pokazao da je protiv Engleske imao samo loš dan.

Istina, Škoti su i prvi imali neke prilike, a posebno je opasna bila u šestoj minuti kada je McGinn ubacio, ali je Adams zakasnio.

Bekovi i Gvardiol i Juranović bili su dobri, rastrčani, pomagali su napadu, pa smo u 16. minuti vidjeli odličnu Gvardiolovu loptu za Vlašića, no Marshall je bio pravovremen. Bio je to signal i Juranoviću da napravi nešto na desnoj strani. Samo minutu kasnije bivši igrač Hajduka odlično je ubacio, Perišić spustio glavom za Nikolu Vlašića, a ovaj lijevom nogom zabio za vodstvo Hrvatske.

• +66
Hrvatska - Škotska, 3. kolo, Euro 2021. Izvor: Pixsell / Autor: Luka Stanzl/PIXSELL

Naravno, to je vodstvo rasteretilo naše, odnosno zbunilo domaćine, pa smo u sljedećih 20-tak minuta mogli uživati u igri Dalićeve momčadi. A posebno lijepa bila je akcija u kojoj su duplim pasom Gvardiol i Perišić izigrali obranu Škota, no Juranovićev udarac u završnici ipak je bio neprecizan.

Međutim, nisu Škoti bez razloga poznati po svojoj srčanosti. Nisu se predavali, te su u 42. minuti, nakon nespretne reakcije Vide, koji je loše ispucao loptu iz svog 16-erca, preko McGregora stigli do izjednačenja.

Kad smo već spominjali Gvardiola, moramo reći da je imao i nekoliko netočnih dodavanja, ali ono što je napravio u 50. minuti, pokazuje njegovo umijeće, iako mu je tek 19 godina. Naime, hrabro se sjurio prema 16-ercu Škota, odigrao dupli pas s Vlašićem, te stigao u priliku, koju je požrtvovnim skokom u noge zaustavio Marshall.

Bio je to pokazatelj da primljeni gol krajem prvog dijela nije obeshrabrio Hrvatsku. Modrić je u 55. Minuti proigrao Perišića, njegov udarac zaustavio je Marshall, ali i da je zabio, gol ne bi bio priznat jer Omišanin je bio u zaleđu.

Škoti su uzvratili u 59. minuti, ali Livaković je uspio zaustaviti McGinna.

Razigrani Gvardiol, kojem su se znale zalomiti neke greškice, u 62. minuti bio je začetnik akcije, u kojoj je sudjelovao i Kovačić, a nakon koje je Luka Modrić prekrasnim udarcem vanjskim dijelom kopačke, kako samo on zna, pogodio za novo vodstvo Hrvatske. Bio je to period utakmice u kojem je Hrvatska bila bolja, dominantnija.

U 70. minuti oba su se izbornika odlučili na promjene, Fraser je zamijenio Armstronga, a kod naših su umjesto Petkovića, te ozlijeđenog Gvardiola, ušli Kramarić i Barišić.

• +15
Hrvatski navijači na Hampden Parku Izvor: Pixsell / Autor: Luka Stanzl/PIXSELL

Naravno, s Kramarićem koji je bio puno bliže golu Škotske, lakše se jurišalo na zadnju liniju domaćina, pa je Hrvatska izgledala još bolje.

Dalić je u 76. minuti umjesto strijelca prvog gola, Vlašića, na teren poslao Luku Ivanušeca, što je donijelo novu svježinu u hrvatskoj veznoj liniji.

Pitanje pobjednika riješeno je u 77. minuti, kada je nakon Modrićevog ubačaja iz kuta, Ivan Perišić glavom zabio za 3:1. I da stvar bude još bolja, Dalić je od igrača dobio sjajnu reakciju. Jer igrali su još opuštenije, rastrčanije. Čemu je pridonio i Ante Rebić, koji je u 81. minuti zamijenio Perišića.

Do kraja utakmice rezultat se više nije mijenjao, a kako je Engleska pobijedila Češku, naša je reprezentacija na kraju osvojila drugo mjesto, što znači da će u osmini finala igrati protiv drugoplasirane reprezentacije iz skupine E, u kojoj sve četiri momčadi mogu proći dalje, a to su Švedska, Slovačka, Španjolska i Poljska. Taj je okršaj na rasporedu 28. lipnja u Kopenhagenu, a protivnika ćemo doznati sutra, u srijedu.