Liga nacija logo sponzori

finale lige nacija

Španjolci su nam nanijeli najteži poraz u povijesti; vrijeme je da im Vatreni uzvrate

• I.Ž./Hina
  • Zadnja izmjena 18.06.2023 21:46
  • Objavljeno 18.06.2023 u 18:30

Nogometne reprezentacije Hrvatske i Španjolske danas od 20.45 sati u Rotterdamu igraju finale Lige nacija, a ovo će biti deseta međusobna utakmica ovih momčadi. 'Furija' zasad vodi 5-3 u pobjedama, dok je jedan susret završio bez pobjednika...

Prve četiri utakmice su bile prijateljske, a sljedećih pet službene. Gledajući samo službene oglede, Španjolska je upisala tri, a Hrvatska dvije pobjede.

Prvi španjolsko - hrvatski ogled odigran je u ožujku 1994. godine u Valenciji, gdje je Hrvatska pobijedila 2:0 golovima Davora Šukera i Roberta Prosinečkog.

Španjolci do te utakmice nisu bili poraženi u 20 utakmica na svom terenu.

Pet godina poslije uslijedio je novi prijateljski susret u Sevilli, a 'vatreni' su uveličali proslavu otvaranja Olimpijskog stadiona u glavnom gradu Andaluzije. Domaćin je pobijedio 3:1, a prvi gol na novom stadionu zabio je Davor Šuker u devetoj minuti.

Strijelci za domaćine bili su Vicente Engonga (34), Fernando Hiero (48-11m) i Daniel Garcia 'Dani' (84).

• +58
Liga nacija: Nizozemska - Hrvatska, 14.6.2023. Izvor: Pixsell / Autor: Luka Stanzl/PIXSELL

Treći susret, ponovo prijateljski, uslijedio je u veljači 2000. godine u Splitu, a sve je završilo bez golova.

Posljednju prijateljsku utakmicu ove dvije reprezentacije su odigrale u Ženevi u lipnju 2006. godine, a španjolska vrsta je pobijedila 2:1. Niko Kranjčar je doveo našu vrstu u vodstvo u 14. minuti, a rezultat su preokrenuli Pernia (62) i Torres (90+2).

Prvi pravi natjecateljski dvoboj uslijedio je 2012. godine na Europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini, a Španjolska je slavila 1:0 golom Jesusa Navasa u 88. minuti. Hrvatska se nakon tog poraza vratila kući, dok su Španjolci stigli do finala i u borbi za zlato deklasirali Italiju obranivši naslov prvaka osvojen četiri godine prije na prvenstvu u Austriji i Švicarskoj.

Hrvatska je uzvratila Španjolcima na Europskom prvenstvu 2016. godine u Francuskoj ostvarivši pobjedu u skupini 2:1. Španjolska je povela golom Alvara Morate (7), no ‘vatreni’ su okrenuli rezultat golovima Nikole Kalinića (45) i Ivana Perišića (87).

Uslijedila su dva susreta u Ligi nacija. U rujnu 2018. godine Španjolska je deklasirala Hrvatsku čak 6:0 što je najteži poraz naše reprezentacije u povijesti. Golove za španjolsku vrstu zabili su Saul Niguez (24), Marco Asensio (33), Lovre Kalinić (35-ag), Rodrigo (49), Sergio Ramos (57) i Isco (70).

• +12
Liga nacija: Španjolska - Italija, 15.6.2023. Izvor: Pixsell / Autor: Marko Lukunic/PIXSELL

U uzvratu u studenom u Zagrebu Hrvatska je pobijedili 3:2, a gol za pobjedu zabio je Tin Jedvaj u trećoj minuti sudačke nadoknade. Bio je to njegov drugi gol na utakmici.

Posljednji put hrvatska i španjolska vrsta su igrale u osmini finala EP-a 2021. godine, a 'furija' je u ludo infarktnoj utakmici pobijedila 5:3 nakon produžetaka.

Hrvatska je povela u 20. minuti autogolom Pedrija, a potom je 'furija' uzvratila s tri gola u nizu, za 3:1 zabijali su Sarabija (38), Azpilicueta (57), Ferran Torres (77). No, 'vatreni' su se čudesno vratili u utakmicu, u samoj završnici za 3:3 zabijaju Oršić (85), Pašalić (90+2). Utakmica je tako otišla u produžetak, a u dodatnih pola sata igre Španjolci su nam zabili još dva gola - Morata (100) i Oyarzabal (103) - za konačnih 5:3.

MEĐUSOBNI SUSRETI HRVATSKE I ŠPANJOLSKE

• Španjolska - Hrvatska 0:2 (Prosinečki 6, Šuker 51) (Valencia, 23. ožujka 1994. - prijateljska)
  • Španjolska - Hrvatska 3:1 (Engonga 34, Hiero 48-11m, Daniel Garcia 84 / Šuker 9) (Sevilla, 5. svibnja 1999. - prijateljska)
  • Hrvatska - Španjolska 0:0 (Split, 23. veljače 2000. - prijateljska)
  • Španjolska - Hrvatska 2:1 (Pernia 62, Torres 90+2 / Kranjčar 14) (Ženeva, 7. lipnja 2006. - prijateljska)
  • Španjolska - Hrvatska 1:0 (Navas 88) (Gdanjsk, 18. lipnja 2012. - skupina EP 2012)
  • Hrvatska - Španjolska 2:1 (Kalinić 45, Perišić 87 / Morata 7) (Bordeaux, 21. lipnja 2016. - skupina EP 2016)
  • Španjolska - Hrvatska 6:0 (Saul Niguez 24, Asensio 33, Kalinić 35-ag, Rodrigo 49, Ramos 57, Isco 70) (Elche, 11. rujna 2018. - skupina Lige nacija)
  • Hrvatska - Španjolska 3:2 (Kramarić 54, Jedvaj 69, 090+2 / Cebalos 56, Ramos 78-11m) (Zagreb, 15. studenog 2018. - skupina Lige nacija)
  • Hrvatska - Španjolska 3:5 (Pedri 20-ag, Oršić 85, Pašalić 90+2 / Sarabija 38, Azpilicueta 57, Ferran Torres 77, Morata 100, Oyarzabal 103) (Kopenhagen, 28. lipnja 2021. - osmina finala EP 2020)