PARANOJA U ROSTOVU NA DONU

Zidovi bruje o 'crnim udovicama' koje spremaju napad

21.01.2014 u 16:16

Bionic
Reading

Američki mediji objavili su nekoliko fotografija kavkaskih islamista za koje se pretpostavlja da će ovih dana pokušati izvesti terorističke udare oko ruskog grada Sočija, domaćina ovogodišnjih Zimskih olimpijskih igara

Na tajnim potjernicama su i tri žene za koje se sumnja da su bombašice samoubojice: Zaira Alijeva, Oksana Aslanova i Džannet Cahajeva. Navodno su poslane u Rostov na Donu (jug Rusije) kako bi se raznijele bombama tijekom svečanog prolaska olimpijske baklje na putu do Sočija. Uz tri žene, američki NBC je objavio i identitete dvojice muškaraca, 21-godišnjeg Ruslana Saufutdinova i 25-godišnjeg Murada Musajeva.

Ne zna se kako je identitet ovih sumnjivaca dospio u javnost, jer navodno je riječ o tajnim dokumentima za ruske sigurnosne organe koje je nepoznat netko iskopirao te, kako javlja Komsomoslkaja pravda, polijepio po javnim površinama u Rostovu na Donu. Ruski dnevnik javlja da je u gradu zbog toga zavladala neugodna atmosfera.

U ruskom Nacionalnom antiterorističkom odboru tvrde, pak, da je jedna od 'crnih udovica' s plakata - Zaira Alijeva (26) - već mrtva, ubijena tijekom vojno-policijske operacije u Mahačkali, glavnom gradu Dagestana. Republika Dagestan najnestabilniji je dio Kavkaza u kojem ruske vlasti posljednjih dana pojačano provode antiterorističke operacije.

Ruski mediji šturo, ili nikako - u svakom slučaju bez senzacionalizma - izvještavaju o ovakvim vijestima koje su pogodne za stvaranje opasne masovne paranoje (svi ionako znaju da islamisti postoje i da obavještajne službe skupljaju podatke o njima). Za to vrijeme američki mediji trube o svakoj terorističkoj informaciji vezanoj uz Soči do koje uspiju doći: ranije tijekom dana već su javljali o još jednoj osumnjičenoj, Ruzani Ibragimovoj, također na temelju povjerljivih policijskih dokumenata koji su na nepoznat način procurili iz ruskih sigurnosnih službi.

Liberalni mediji u Rusiji, poput Radija Slobodna Europa, upozoravaju na opasnosti od povećanja nasilja i paranoje prema muslimanima u zemlji, a stručnjaci u njihovim emisijama upozoravaju da obični građani nisu sposobni niti dužni identificirati, odnosno tražiti sumnjivce, pogotovo ne na temelju crno-bijelih fotografija.