IZAZOV ZA OSIGURANJE

Kakav EURO – bombaški napadi, rasizam i huligani

30.05.2012 u 07:44

Bionic
Reading

Domaćini EURA su pred velikim sigurnosnim izazovima, a problemi oko organizacije kontinentalne nogometne završnice su nešto izraženiji u Ukrajini nego u Poljskoj. Huligani, rasizam i bombaški napadi najveće su prijetnje najvećem nogometnom događaju u 2012.

Prije nekoliko dana su aktivistice Femena, ženske skupine koja se za ljudska prava bori prosvjedujući u toplesu, izjavile kako će prekidati utakmice, novinske konferencije, ceremonije i sve druge događaje vezane uz EURO 2012. No njihove prijetnje su ništa prema onome što muči ukrajinske organizatore.

Djevojke iz Femena imaju plemenite zahtjeve i bezopasne su u usporedbi s onima koji svoje ciljeve pokušavaju ostvariti postavljanjem eksplozivnih naprava, ili prema onima koji na tribine dolaze zbog nereda i vrijeđana prema nacionalnoj, rasnoj ili vjerskoj osnovi.

Prošli tjedan su u ukrajinskim gradovima Uzhgorodu i Kijevu otkrivene i deaktivirane eksplozivne naprave i to mjesec dana nakon što su četiri bombe eksplodirale u Dnjipropetrovsku pri čemu je bilo ozlijeđeno oko 30 ljudi. Strašna i krvava uvertira prije nogometnog turnira na kojem se očekuje oko 800 tisuća stranih navijača. Ali…

'Primili smo potpune garancije od domaćina kako će sve biti sigurno,' rekao je Thomas Giordano, glasnogovornik UEFA-e čiji čelnici nikako ne žele priznati kako je možda bila pogreška što je domaćinstvo pripalo državama koje imaju velikih problema.

Naime, sigurnosne službe ne muče samo mogući teroristički napadi, nego i rasizam te huliganizam. Tako su mnoge obitelji tamnoputih engleskih reprezentativaca odustale od puta, a nekadašnji branič 'Gordog Albiona' Sol Campbell pozvao je navijače neka ostanu na 'Otoku', inače bi se mogli kući vratiti u lijesu.

Kakav je strah u Europi od huligana jasno pokazuje podatak kako će najvjernija navijačka vojska, ona od engleske reprezentacije, brojiti maksimalno pet tisuća osoba, što je deset puta manje od njihove uobičajene brojke na velikim natjecanjima.

Veliku buku podigao je i BBC-jev dokumentarac Panorama koji je emitiran u ponedjeljak i u kojem su prikazane ružne scene, poput majmunskog hukanja, nacističkih pozdrava, ksenofobnih slogana, navijačkih nereda i napada na strance (azijske studente) koji se događaju u zemljama domaćina EP-a.

A što na sve to kažu 'prozvani'?

'Sigurnosne snage su prilično dobro pripremljene kako bi omogućile da prvenstvo protekne u najboljem redu,' riječi su predsjednika Ukrajinskog instituta za javnu politiku Viktora Čumaka.

Njegovo optimistično razmišljanje dijeli i Markian Lubkivsky, jedan od glavnih ljudi zaduženih za sigurnost na EURU. On je priznao kako svaka utakmica u Ukrajini nosi barem mali rizik, ali kako će one biti snimane stotinama kamera postavljenim na i oko stadiona. Osim toga za red će se brinuti razne redarske službe, oko 22 tisuće policijskih službenika i četiri tisuće volontera. Čovjek bi pomislio da se sprema rat ili vojna vježba, a ne nogomet.


I dok UEFA poput noja zabija glavu u pijesak, te je sve prebacila na organizatore prvenstva, u Ukrajini i Poljskoj su svjesni kako ih čeka vraški težak posao.

'Huligani mogu izazvati ozbiljne probleme u javnom redu, sukobe s navijačima iz drugih zemalja, kao i ispade ksenofobije i rasizma,' priznali su u uredu za nacionalnu sigurnost koji je u prošlosti bio nemoćan pred huliganima.

Tako je u Kijevu nedavno otkazan Gay Pride, jer policija nije bila u mogućnosti osigurati sudionike povorke od najavljenih napada 'skinheadsa', pa je pitanje kako će zaštiti puno veći broj stranih navijača koji će pohoditi Ukrajinu.

'Vjerujem navijačima, vidjet ćemo što će se dogoditi. Postoje problemi na svakom turniru,' bio je kratak po tome pitanju UEFA-in predsjednik Michel Platini.

No vijesti koje dolaze iz Ukrajine nisu obećavajuće. Nogometaši i istinski fanovi su u debeloj sjeni onih koji nemaju veze s 'najvažnijom sporednom stvari na svijetu', a EURO je sve bliže.

Čeka li nas ovo na EURU?
BBC Panorama - Euro 2012